Seksuologia

Seksuologia to interdyscyplinarna dziedzina naukowa łącząca wiedzę m.in. o psychologii, biologii i medycynie. Dyscyplina ta jest tak szeroka, ponieważ seksualność jest mocno powiązana z życiem emocjonalnym, kondycją fizyczną i zdrowiem. Towarzyszy człowiekowi od narodzin i zmienia się w trakcie cyklu jego życia. Zależy od genetyki, biologii oraz kontekstu społecznego – na każdym etapie rozwojowym ma na nią wpływ inny typ czynników. Związane z nią trudności mogą pojawić się zarówno w okresie dzieciństwa, dorastania, dojrzałości, jak i starości. Lekarz seksuolog w Centrum Medycznym PSYCHE pomoże w ocenie problemu pod względem medycznym i omówi aktualne sposoby leczenia oraz terapii.

Kiedy wybrać się do seksuologa?


Warto wybrać się do lekarza seksuologa, gdy dochodzi do zakłócenia funkcji seksualnych. Specjalista oceni, jaki wpływ na seksualność mają czynniki chorobowe, psychologiczne oraz leki stosowane w leczeniu chorób somatycznych (leki kardiologiczne, sterydowe, przeciwbólowe itp.). Seksuolog z poradni PSYCHE pomaga w leczeniu zaburzeń związanych z:

  • utratą ochoty na zbliżenia,
  • brakiem podniecenia seksualnego,
  • brakiem orgazmu,
  • pochwicą,
  • bólem pojawiającym się w trakcie stosunku.

 

Najważniejsze zadania seksuologa


Seksuolog omawia z klientem problemy związane z kształtowaniem się tożsamości płciowej i seksualnością oraz prowadzi pacjentów w procesie korekty płci. Do jego zadań można zaliczyć edukację seksualną, poradnictwo w zakresie zaburzeń preferencji seksualnych oraz leczenie uzależnienia od pornografii i seksu. Terapeuta seksuolog, po rozmowie z pacjentem, może również wystawić skierowanie do lekarzy takich jak urolog, ginekolog czy chirurg.