Blog

psychiatra

Niestety dla wielu osób wizyty u psychiatry są powodem do wstydu. Wiele osób, które powinny skorzystać z wsparcia tego specjalisty, unika tego, aby nie być postrzeganym za osobę „psychiczną”. Na szczęście wraz z upływem czasu oraz większej świadomości społecznej coraz więcej osób decyduje się na wizytę u psychiatry. Warto pamiętać, że psychiatra jest takim samym lekarzem jak pozostali specjaliści, a choroby o podłożu psychicznym należy leczyć podobnie jak fizyczne schorzenia.

Czytaj więcej
tabletki

Nerwice, znane również jako zaburzenia lękowe są zaburzeniami, które powstają, rozwijają się i przebiegają w oparciu o czynniki psychologiczne. Na powstawanie nerwic ma wpływ przewlekły stres, przemęczenie, urazy psychiczne, zmęczenie, a także zaburzenia działania neuroprzekaźników. Leczenie tego rodzaju schorzeń jest procesem długotrwałym, dostosowanym do konkretnej osoby. W skład leczenia wchodzi psychoterapia, dzięki której pacjent może zrozumieć swoje lęki i zmodyfikować zachowanie, a także leczenie farmakologiczne.

Czytaj więcej
psycholog

Choroba alkoholowa jest jednym z najczęściej występujących uzależnień, które odbija się zarówno na zdrowiu osoby chorej, jak i na jego relacjach z najbliższymi. W najgorszym scenariuszu może być powodem rozpadu rodziny, utraty pracy i majątku. Jako że osoby chore często nie są świadome bądź nie chcą dopuścić do siebie myśli, że są uzależnione, diagnoza i leczenie są naprawdę bardzo trudnym i długotrwałym procesem.

Czytaj więcej
rozmowa

Uzależnienie to poważna, przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego dotykająca ludzi, niezależnie od ich płci, wieku, pozycji społecznej, zasobności portfela czy wykształcenia. Każdy człowiek może popaść w uzależnienie, często nawet nie będąc tego świadomym lub zaprzeczając istnieniu tego problemu. Jednak jak do tego dochodzi, jakie mechanizmy psychologiczne rządzą ludźmi podczas powstawania i rozwoju nałogu? W powyższym artykule odpowiadamy na te pytania.

Czytaj więcej
psycholog

Procedura korekty płci jest skomplikowanym procesem nie tylko ze względów technicznych czy prawnych, ale także psychologicznych. Brak akceptacji swojego ciała i płci biologicznej powoduje u osób transseksualnych bardzo silny dyskomfort psychiczny, który w dłuższej perspektywie może prowadzić do autodestrukcyjnych zachowań. Dlatego osoby przechodzące korektę płci powinny być przez cały ten czas pod opieką psychologa, który pomoże w rozwiązaniu konfliktu tożsamości płciowej. 

Czytaj więcej
transseksualizm

Transseksualizm wciąż prowadzi do uprzedzeń, niemniej dotyka wiele osób, dlatego niezwykle ważne jest to, by podnosić świadomość społeczną i pomagać tym, którzy zmagają się z  odkryciem właściwej tożsamości. Nieocenionym wsparciem dla osób, chcących dokonać korekty płci są konsultacje z psychologami, psychiatrami oraz seksuologami. Ci specjaliści nie tylko okazują wsparcie w trudnych chwilach, ale również stawiają trafną diagnozę transseksualizmu, która poprzedza rozpoczęcie ewentualnego leczenia hormonalnego lub chirurgicznego. Niekiedy także ich metody pozwalają wykluczyć taką konieczność ze względu na zdiagnozowanie innych zaburzeń psychologicznych wynikających z problemów z seksualnością. Jak wygląda diagnostyka transseksualizmu? Warto sprawdzić, w jaki sposób przebiega taki proces.

Czytaj więcej

Nie wszystkie dzieci chętnie zabierają się do nauki. Wiele zwleka z odrabianiem lekcji, odkłada szkolne obowiązki na później, z niechęcią siada do książek. Rodzice często zastanawiają się, w jaki sposób skłonić dziecko do nauki. Uciekają się przy tym do najróżniejszych metod: moralizują („Ja w twoim wieku…”), straszą („Do niczego w życiu nie dojdziesz”), obiecują drogie prezenty, płacą za dobre oceny. Metody te często okazują się na dłuższą metę nieskuteczne. Co więc zrobić, aby nauka przestała być dla dziecka uciążliwym obowiązkiem i stała się dla niego przyjemniejsza?

Czytaj więcej
depresja w pandemii

Trwająca pandemia wpłynęła na styl życia oraz na nasze samopoczucie, a ponieważ kondycja psychiczna i emocjonalna dziecka jest powiązana ze stanem dorosłych, również ono odczuwa skutki obecnej sytuacji. Jednym z poważniejszych następstw pandemii jest obserwowany wśród dzieci i młodzieży wzrost zachorowań na depresję.

Czytaj więcej
dziecko z depresja

Informacja o tym, że dziecko cierpi na depresję, wywołuje u wielu rodziców zaskoczenie i niedowierzanie. Tymczasem depresję dotyka w takim samym stopniu zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje łącznie z utratą życia. Z tego powodu tak ważne jest, aby rodzice i opiekunowie znali charakterystyczne dla dzieci i młodzieży symptomy choroby.

Czytaj więcej
ADHD u osoby dorosłej

Problem nadpobudliwości psychoruchowej kojarzy się większości osób z dziećmi. Do niedawna uważano bowiem, że z ADHD się wyrasta w wieku dojrzewania. Tymczasem ADHD dotyka też osób dorosłych, przekładając się na ich problemy w budowaniu relacji partnerskich, a także zawodowych. Dorosły z nadpobudliwością psychoruchową zazwyczaj irytuje inne osoby, może nawet sprawiać, że czują się one zagrożone. Jak objawia się ADHD u osób dorosłych?

Czytaj więcej