Seksuologia

Podnoszenie tematu transseksualności w dyskursie społecznym skutkuje większą świadomością potrzeb i problemów, z którymi zmagają się osoby transseksualne. Z jednej strony zjawisko to prowadzi do tego, że coraz więcej osób, które do tej pory ukrywały lub nie eksponowały swojej tożsamości, decyduje się na zabieg korekty płci. Drugą stroną medalu są jednak zmartwienia związane z „nowym życiem” oraz akceptacją społeczną. W skrajnych przypadkach presja otoczenia może prowadzić do tak silnego konfliktu wewnętrznego, że jedyną ulgą wydaje się konsultacja z psychologiem. W Centrum Medycznym PSYCHE dajemy pacjentom możliwość porozmawiania o ich problemach. Nasi specjaliści oferują wsparcie zarówno na etapie przygotowania do korekty płci i samego zabiegu, jak i w momencie adaptacji po tranzycji.

Diagnoza transseksualizmu


Osoby transseksualne, które decydują się na leczenie hormonalne lub chirurgiczne, muszą najpierw poddać się psychologicznej diagnozie transseksualizmu. Najczęściej trwa ona od 2 do 3 miesięcy. W jej trakcie klient bierze udział w konsultacjach z psychologiem, podczas których lekarz dąży nie tylko do postawienia diagnozy, ale też do opisania funkcjonowania psychoseksualnego danego pacjenta. Celem tego procesu jest rozpoznanie lub wykluczenie ewentualnych jednostek klinicznych lub zaburzeń psychicznych mogących prowadzić do zmiany percepcji tożsamości płciowej. Podczas sesji diagnostycznych specjalista będzie również edukować pacjenta i informować go o przebiegu poszczególnych etapów tranzycji.

Wsparcie psychologiczne podczas korekty płci


Czas poświęcony na diagnozę transseksualizmu jest również okazją do wykrycia ewentualnych problemów psychologicznych oraz obszarów życia, które mogą utrudnić podjęcie decyzji o korekcie płci. W trakcie rozmów z psychologiem pacjent przygotowujący się do tranzycji otrzymuje wsparcie psychologiczne: uczy się konfrontowania się z wrogim zachowaniem najbliższych, trudnościami zawodowymi oraz własnymi rozterkami.