Psychoterapeuta rodzinny

Psycholog rodzinny Łódź

Terapia systemowa prowadzona przez psychoterapeutę rodzinnego w Centrum Medycznym PSYCHE w Łodzi opiera się na założeniu, że zachowanie człowieka może być rozumiane tylko w kontekście systemu (np. rodziny), w jakim aktualnie żyje i którego jest częścią. Terapeuta skupia się na tym, aby pomóc osobom zmagającym się z problemami emocjonalnymi i komunikacyjnymi. Osiągnięcie zamierzonych efektów będzie możliwe tylko z udziałem całej rodziny, dlatego na pierwszą konsultację zapraszamy wszystkich wspólnie zamieszkujących jej członków.

Psychoterapia rodzinna skupia się na najważniejszej jednostce społecznej


W Centrum Medycznym PSYCHE wyznajemy zasadę: „dom jest punktem wyjścia”. Autorem tych słów jest Donald W. Winnicott, brytyjski pediatra, psychoanalityk i jeden z pionierów psychologii dzieci i młodzieży. Zdanie to wskazuje, jak wielką rolę w życiu każdego człowieka odgrywa rodzina. To dzięki niej dana osoba wchodzi w pierwsze interakcje z innymi ludźmi i odbiera „przeszkolenie” do wejścia w dorosłość. Terapia systemowa, znana również jako terapia rodzinna, pozwala zrozumieć przyczynę zmiany zachowania oraz sposób postrzegania świata przez poszczególnych członków rodziny, prowadząc do poprawienia relacji między nimi. Może też okazać się pomocna, kiedy np. u dziecka lub nastolatka pojawiają się problemy emocjonalne.

Terapia dla par i małżeństw


Nieustanne kłótnie i narastające z każdym dniem napięcie związane z przebywaniem w jednym mieszkaniu mogą prowadzić do osłabienia uczucia łączącego partnerów i ostatecznie skutkować rozstaniem. Kryzysy w związku nie zawsze muszą kończyć się w ten sposób. W Centrum Medycznym PSYCHE terapeuci skupiają się na znalezieniu przyczyn konfliktów i, pełniąc funkcję bezstronnego mediatora, starają się pomóc rozstrzygnąć sporne kwestie oraz wypracować skuteczniejsze sposoby komunikacji. Konsultacje z psychoterapeutą mogą być również okazją do odbudowania i wzmocnienia relacji. Najczęstsze problemy, z którymi klienci zwracają się po pomoc do naszych specjalistów, to:

  • nieustanne kłótnie i nieporozumienia między partnerami,
  • odmienne potrzeby emocjonalne,
  • brak możliwości lub trudności podczas starania się o dziecko,
  • zdrada partnera lub partnerki,
  • konflikty związane z życiem seksualnym.