Zaburzenia odżywiania
Leczenie zaburzeń odżywiania wymaga profesjonalnej opieki doświadczonych specjalistów. Włączeni są w nie : psychiatra, psycholog, dietetyk, internista, czasem endokrynolog. Tym, co łączy poszczególne odmiany zaburzeń, mimo wielu różnic, są objawy zaburzenia łaknienia, występujące w skrajnej formie.
Psychoterapia zaburzeń odżywiania może objąć między innymi anoreksję, bulimię, jedzenie napadowe, zaburzenia związane z unikaniem przyjmowania pokarmów, łaknienie spaczone (zespół Pica), zespół nocnego jedzenia i inne nieokreślone zaburzenia odżywiania. Psychoterapia uwzględnia wszystkie inne problemy, w których niepożądane zachowania dotyczą jedzenia. Warto pamiętać, że osoba cierpiąca na zaburzenia odżywiania powinna być pod okiem zarówno psychoterapeuty, jak i internisty, aby na bieżąco monitorować stan zdrowia Pacjenta.
Leczenie anoreksji i bulimii
Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, charakteryzuje się tym, że osoba cierpiąca na zaburzenia odmawia przyjmowania posiłków, tracąc na wadze. Można wyróżnić dwa rodzaje anoreksji. W pierwszym przypadku – zwłaszcza w krajach kultury zachodniej – osoby fanatycznie dążą do osiągnięcia szczupłej sylwetki, nawet pomimo bardzo niskiej wagi. W drugim przypadku osoba wpada w obsesyjną kontrolę własnego ciała i nie potrafi zmienić tego nawyku.
Z kolei bulimia, niezwykle poważne zaburzenie odżywiania, bardzo wyniszcza organizm. Charakteryzuje się napadami jedzenia i następujących po nich wymiotów. Do skutków zaburzeń należą: uszkodzone szkliwo zębów, poraniona śluzówka jamy ustnej, wzdęcia, zaburzenia cyklu miesięcznego, zawroty głowy. Proces leczenia – zarówno anoreksji, jak i bulimii – może być krótkoterminowy lub długoterminowy, w zależności od zaawansowania zaburzeń i poziomu zaangażowania Pacjenta.